fbpx skip to Main Content
Зателефонуйте нам

Які зміни у податковій системі України нам потрібні

У тім, що податкова система нашої країни потребує змін, нікого переконувати не треба. Але от якими мали би бути ці зміни?

Дозволю собі викласти тут декілька думок з цього приводу.

Найперше, потребує заміни теперішній Податковий кодекс, який був створений попередньою владою Януковича-Азарова та ідеально пристосований до виконання фіскальних функцій і силового тиску на бізнес з боку податкових органів.

Новий податковий кодекс має бути зовсім іншим.

Перше. Він має містити паритет стосунків між платниками і адміністратором стягування податків, податковою службою. Бо у теперішньому Податковому кодексі функції платників і держави в особі податкової розмежовані досить своєрідно: платники мають довжелезний перелік обов’язків та сувору відповідальність, і при цьому не мають жодних прав, а податкова – найширші права та жодної відповідальності.

Друге. Сама система належних до сплати податків має бути переглянута, їх перелік має бути значно, у рази, скороченим, а порядок розрахунку податків має бути простим і зрозумілим. І уже точно у переліку податків не повинно бути ПДВ – найкорумпованішого із усіх податків, які мала чи має Україна. Але у звязку із таким особливим, корумпованим характером податку на додану вартість, ой як не легко буде від нього відмовитись. Зацікавлені у перекачування бюджетних коштів у власні кишені олігархи руками і зубами будуть триматись за цей податок. Однак ми повинні знати і давати належну оцінку тому факту, що одна із найрозвиненіших держав світу, маю на увазі США, цілком успішно обходиться без ПДВ. Передбачаю, що  зацікавлені у збереженні ПДВ будуть активно кивати на захід, тобто на Європу, де у більшості країн цей податок дійсно існує. Але давайте порівняємо рівень розвитку західних економік, де ринкові умови господарювання розвиваються і удосконалюються не одне століття,  і нашу постсоціалістичну економіку. Давайте також порівняємо ментальність  жителів Західної Європи і пострадянську совковість громадян нашої держави. Не забуваймо також про рівень корумпованості нашого суспільства. І одразу усе стане зрозумілим.

І третє. Чинний Податковий кодекс створений і прописаний таким чином, що дає можливість багатим і дуже багатим ще більше багатіти, а бідних прирікає на ще більше зубожіння. На моє переконання,  щоб забезпечити  стимулюючий характер нової податкової системи нашої держави, у новому податковому кодексі мають знайти своє місце норми про підвищені ставки оподаткування дуже високих і надвисоких доходів. Хто має високі доходи, той повинен платити за підвищеними ставками. Як це відбувається у багатьох розвинутих країнах світу, у тому числі і у США, де автор цих рядків мав можливість стажуватись.

І цьому звязку  доречно відмітити, що точно таку ж тезу про те, що багаті повинні платити більше,  виклав 22.03.2014 року на своєму сайті http://tomenko.ua/komentari/mykola-tomenko-zaklykav-novu-vladu-ne-povtoryuvaty-pomylok-azarova-yanukovycha/   авторитетний народний депутат  Микола Томенко.

 

 

Зеновій Швець,  сертифікований аудитор з 1995 року, сертифікований

консультант з податків і зборів з 2003 року,

член Ради Спілки податкових консультантів України.