fbpx skip to Main Content
Зателефонуйте нам

  Верховна Рада змінила Закон про бухоблік

Дуже тихо, без зайвого шуму, щоб не привертати увагу бізнесу,  Верховна Рада внесла суттєві зміни до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-XIV від  16.07.1999 року.

А зміни насправді дуже важливі, і лише через певний час підприємства, платники податків зможуть усвідомити усю важливість і серйозні наслідки внесених змін.

Якщо бути коротким, то суть змін до Закону-996 полягає у наступному.

Відтепер, а точніше – з 03 січня 2017 року, рівно через місяць від дати опублікування Закону України від 03.11. 2016 року № 1724-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо усунення адміністративних бар’єрів для експорту послуг»,  слід пам’ятати та мати на увазі, що:

– первинний документ – документ, який містить відомості про господарську операцію  але більше не підтверджує її здійснення абзац 11 статті 1;

– якщо до внесення змін частина 1 статті 9 Закону-996 мала цілком зрозумілий зміст, наведемо повністю «1.Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо – безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи»

 то відтепер треба звикати до нової редакції частини 1 статті 9:

"1.Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи";

 –  у частині 2 статті 9 Закону-996 зміни такі: первинний документ більше не повинен містити реквізиту «місце складання», підпис на документі має бути або особистий, або мають бути інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. З цього випливає, що коли у первинному документі вписали прізвище особи, яка навіть не здогадується про існування такого документа, то відтепер за законом буде вважатись, що ця особа брала участь у здійсненні господарської операції! Ви тільки вдумайтесь, які це може мати наслідки, зокрема у судових спорах платників податків з податковою.

І ще один цікавий момент. Законопроект-4496, який був зареєстрований у Верховній Раді, містив досить справедливу по відношенню до бізнесу норму: "Незначні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що вони не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про: дату його складання, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо».

На жаль, така норма законопроекту-4496 у Законі-1724 відсутня…

І як це, шановні депутати, називається?  – «Хотіли як краще, а вийшло, як завжди?». І  нехай тепер хтось попробує переконати, що від таких змін у Законі-996 бізнесу стало спокійніше, що цими «змінами» усунуто адміністративні бар’єри для експорту послуг.

                                                                                                                                        Зеновій Швець, аудитор

This Post Has One Comment

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.