
Верховна Рада змінила Закон про бухоблік
Дуже тихо, без зайвого шуму, щоб не привертати увагу бізнесу, Верховна Рада внесла суттєві зміни до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-XIV від 16.07.1999 року.
А зміни насправді дуже важливі, і лише через певний час підприємства, платники податків зможуть усвідомити усю важливість і серйозні наслідки внесених змін.
Якщо бути коротким, то суть змін до Закону-996 полягає у наступному.
Відтепер, а точніше – з 03 січня 2017 року, рівно через місяць від дати опублікування Закону України від 03.11. 2016 року № 1724-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо усунення адміністративних бар’єрів для експорту послуг», слід пам’ятати та мати на увазі, що:
– первинний документ – документ, який містить відомості про господарську операцію але більше не підтверджує її здійснення – абзац 11 статті 1;
– якщо до внесення змін частина 1 статті 9 Закону-996 мала цілком зрозумілий зміст, наведемо повністю «1.Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо – безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи»
то відтепер треба звикати до нової редакції частини 1 статті 9:
"1.Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи";
– у частині 2 статті 9 Закону-996 зміни такі: первинний документ більше не повинен містити реквізиту «місце складання», підпис на документі має бути або особистий, або мають бути інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. З цього випливає, що коли у первинному документі вписали прізвище особи, яка навіть не здогадується про існування такого документа, то відтепер за законом буде вважатись, що ця особа брала участь у здійсненні господарської операції! Ви тільки вдумайтесь, які це може мати наслідки, зокрема у судових спорах платників податків з податковою.
І ще один цікавий момент. Законопроект-4496, який був зареєстрований у Верховній Раді, містив досить справедливу по відношенню до бізнесу норму: "Незначні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що вони не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про: дату його складання, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо».
На жаль, така норма законопроекту-4496 у Законі-1724 відсутня…
І як це, шановні депутати, називається? – «Хотіли як краще, а вийшло, як завжди?». І нехай тепер хтось попробує переконати, що від таких змін у Законі-996 бізнесу стало спокійніше, що цими «змінами» усунуто адміністративні бар’єри для експорту послуг.
Зеновій Швець, аудитор