|
Стаття 53 Закону про Держбюджет-2010 , якою встановлено розміри мінімальної зарплати, у нинішньому бюджетному документі має інший вигляд. Цією статтею наразі встановлено два типи показників мінімальної зарплати: ♦ у місячному розмірі ; ♦ у погодинному розмірі .
Нагадаємо, шо погодинна мінімальна зарплата з'явилася у Законі про Держбюджет-2010 завдяки змінам, внесеним до ст. 95 КЗпП і до ст.З Закону про оплату праці Законом України від 25.06.2009 р. № 1574-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України стосовно погодинної оплати праці» (далі — Закон № 1574). Так, з 1 січня 2010 року завдяки цьому Закону визначення мінімальної зарплати набуло нового звучання. Відтепер під мінімальною зарплатою розуміють «законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може провадитися оплата за виконану працівником місячну, а також погодинну норму праці (обсяг робіт)». При цьому сам механізм встановлення розміру мінімальної зарплати не зазнав змін. А це означає, шо як місячна, так і погодинна мінімальна зарплата згідно зі ст.10 Закону про оплату праці може бути встановлена лише законом про Держбюджет. Саме це й передбачив законодавець у нинішньому бюджетному документі. Далі виникає природне запитання, а що ж тепер робити із цим показником погодинної мінімальної зарплати? Адже в жодних «зарплатних» розрахунках (ПДФО, внески до фондів соціального страхування тощо) погодинна мінімальна зарплата не використовується. Залишається припустити, що погодинна мінімальна зарплата виконуватиме лише свою «законну роль» — соціальної гарантії для тих найманих робітників, праця яких оплачується в годинах. Утім, справжній сенс появи погодинної мінімальної зарплати буде зрозумілий лише після того, як буде реалізовано доручення, надане Кабміну в «Прикінцевих положеннях» Закону № 1574: «розробити та затвердити... механізм визначення та застосування мінімальної заробітної плати в погодинному розмірі». А допоки такого порядку не розроблено, погодинна мінімальна зарплата залишається лише соціальним орієнтиром. Що ж до механізму її розрахунку, то нескладні математичні дії дозволяють встановити, що показники, представлені у ряд. 2 табл. 2, найімовірніше отримано в результаті ділення показників ряд.1 цієї таблиці на 167 робочих годин — середньомісячну кількість робочих годин, визначену за балансом робочого часу, доведеним Мінпраці листом від 25.08.2009 р. № 9681/0/14-07/13 (2004 р.г: 12 міс). Ну а наявність у ст.53 і місячного, і погодинного показника має остаточно переконати бухгалтерів у тому, що запровадження погодинного показника не означає, що облік робочого часу абсолютно усім підприємствам слід здійснювати винятково у годинах. |